Experience and Techniques
in Non-linear Architecture

Teknik Bilgiler

Teknik Destek

Asma germe sistemler sadece çekme kuvveti taşıyan membran örtünün gerilerek yük taşıma kapasitesi yarattığı eğrisel yapılardır. Membran örtü sistemleri, ekonomik olması ve etkileyici bir şekilde geniş açıklık geçmeleri sayesinde yapıda çatı elemanı şeklinde kullanılır. Bu tip sistemler genellikle spor tesisi, stadyum/tribün, amfitiyatro, çok amaçlı yapılar, pazaryerleri, bina arası kapamaları, park/bahçe/peyzaj alanları,yürüyüş yolları,çocuk oyun alanları,otopark,depo  ve hangar binaları yapımında kullanılır. 

İlk kez asma germe yapıların, kabukların ve zarların gerilmeleri ve deformasyonlarına ilişkin hesaplamalar  Rus mühendis Vladimir Shukhov tarafından yapılmıştır. 1896 Nijniy Novgorod Fuarı için 27.000 metrekarelik bir alanı kaplayan asma germe yapı ,sergi ve pavyon işleviyle tasarladı. Son yıllarda asma germe yapılar büyük bir popülarite bulmuş ve birçok yerde kullanılmaya başlamıştır.

Öne Çıkan binalardan bazıları Münih OlympiaPark, The Millennium Dome London ve Ashford Designer Outlet Birleşik Krallık’tır.