Experience and Techniques
in Non-linear Architecture

Hareketli Yapılar  Nedir?

Asma-Germe yapılar özelliklerinden dolayı hareketli yapılarda kullanılan en yaygın sistemlerdendir. Gerilmeli membran yapıların tasarımı, yapısal analizleriyle bütünleşik olarak şekil bulma, biçimlendirme ve yük analizlerini de içeren bir yöntemle yapılmaktadır.

Bir hareketli yapıların tasarımı aşağıdaki öğelerden oluşmaktadır:
• Mimari tasarım,
• Mekanizmanın tasarımı,
• Yüzey kaplama Membran tasarımı,
• Hareketli mekanizmanın yapısal tasarımı
• Hareket (açılıp kapanma) analizi (simülasyon)

Esnek formlu malzemelerden yapılan hareketli çatı örtüleri, geniş insan topluluklarına hizmet eden mimari yapılarda açık ve kapalı mekan kullanımlarını sağlamak amacıyla oldukça sık kullanılmaktadır. “Etna Membran Mimarlık Ekibi” tarafından tasarlanan ve açık hava stadyumu olarak kullanılması düşünülen “Garanti Koza wos ArenaTenis Kortu” nun çatısında da, yağmurlu havalarda oyuncuları ve seyircileri olumsuz hava koşullarından korumak amacıyla açılıp kapanabilen hareketli bir örtü bulunmaktadır. Işık geçirgenliğine sahip olan ve gergi kabloları ile bir uçtan yapının iç çeperine diğer bir uçtan da merkezde yer alan halkaya bağlanan membran çatı örtüsü, ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda katlanarak merkezde toplanabilmektedir.

Ne Tür Avantajları Vardır?

Hareketli yapılar; fonksiyonel kullanım kolaylığı, uyum sağlama yeteneği, dönüşebilme kolaylığı, çevreye uyumu, şekilsel farklılığı ile sürekli artan bir talep görmektedir. Hareketli yapılar ile ilgili günümüzde farklı önemli yapılar bulunmaktadır. Bu yapıların her bir yandan farklı talep ve isteklere cevap verirken, diğer taraftan da kullanıcıya rahat ve konforlu bir yaşam sunmaktadır.

9 Great Reasons to Choose ETNA

Happy Customers

Happy Customers

7/24 Technical Suppprt

7/24 Technical Suppprt

Professional Team

Professional Team

Best Quality Material

Best Quality Material

Global Workforce

Global Workforce

On-Time Delivery

On-Time Delivery

Architectural Design/Engineering

Architectural Design/Engineering

PMP Project Management Professional

PMP Project Management Professional

Turnkey Projects

Turnkey Projects